ACT26JD18PE-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT26JD18PE-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
STRAIGHT PLUG
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circuit Application :
Power and Signal
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Sealable :
yes
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Polarization Code :
Normal
Number of Positions :
18
Shell Type :
Straight Plug
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Retention :
Without
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (mm²) :
Reverse Gender :
No
Shielded :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Circular Connector Type :
PLUG
Wire Size (AWG) :
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Shell Size :
D 15
Number of Signal Positions :
18
Number of Power Positions :
Shell Base Material :
Composite
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Contacts Preloaded :
No
Hermetically Sealed :
18 Positions
ACT26JD18PE-6149 [V001] Overview
ACT26JD18PE-6149 [V001] Features
ACT26JD18PE-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26JD18PE-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT