ACT24JH55SE-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT24JH55SE-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
JAM NUT RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Signal Positions :
55
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Sealable :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Positions :
55
Reverse Gender :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Shell Size :
H 23
Mating Retention :
Without
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Base Material :
Composite
Polarization Code :
Normal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielded :
yes
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
Contacts Preloaded :
No
Shell Type :
JAM NUT RECEPTACLE
Circuit Application :
Power and Signal
Hermetically Sealed :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (mm²) :
Number of Power Positions :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Datasheets
ACT24JH55SE-6149
55 Positions
ACT24JH55SE-6149 Overview
ACT24JH55SE-6149 Features
ACT24JH55SE-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT24JH55SE-6149 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT