ACT24JD15SD-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT24JD15SD-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
JAM NUT RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Base Material :
Composite
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (AWG) :
Reverse Gender :
No
Mating Retention :
Without
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Shell Size :
D 15
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Polarization Code :
Normal
Number of Positions :
15
Number of Power Positions :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Type :
JAM NUT RECEPTACLE
Wire Size (mm²) :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Hermetically Sealed :
Alignment Keyed :
Clocking
Contact Layout Arrangement :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Sealable :
yes
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Shielded :
yes
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Signal Positions :
15
15 Positions
ACT24JD15SD-6149 [V001] Overview
ACT24JD15SD-6149 [V001] Features
ACT24JD15SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT24JD15SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT