ACT20MG11SD-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT20MG11SD-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
11
Contact Layout Arrangement :
Circular
Reverse Gender :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (mm²) :
2 – 3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (AWG) :
Alignment Keyed :
Clocking
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Shell Size :
G 21
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Shell Base Material :
Composite
Number of Power Positions :
11
Hermetically Sealed :
No
Circuit Application :
Power and Signal
Contacts Preloaded :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector System :
Wire-to-Wire
Mating Retention :
Without
Circular Connector Type :
Receptacle
Sealable :
yes
Polarization Code :
Normal
Shielded :
yes
11 Positions
ACT20MG11SD-6149 [V001] Overview
ACT20MG11SD-6149 [V001] Features
ACT20MG11SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT20MG11SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT