ACT20MD18SA-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT20MD18SA-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circuit Application :
Power and Signal
Connector System :
Wire-to-Wire
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Shell Size :
D 15
Sealable :
yes
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Type :
Receptacle
Mating Retention :
Without
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Signal Positions :
18
Wire Size (mm²) :
Polarization Code :
Normal
Alignment Keyed :
Clocking
Shielded :
yes
Hermetically Sealed :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Power Positions :
Reverse Gender :
Number of Positions :
18
Shell Base Material :
Composite
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
18 Positions
ACT20MD18SA-6149 [V001] Overview
ACT20MD18SA-6149 [V001] Features
ACT20MD18SA-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT20MD18SA-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT