ACT20MD18JN [V001]
Mfr.Part #
ACT20MD18JN [V001]
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Preloaded :
No
Insulation Diameter :
2.11 mm
Shell Material :
Composite
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Weight :
16.510762 g
Durability Rating :
1.5 kcycles
Max Operating Temperature :
200 °C
Number of Contacts :
18
Connector Type :
Receptacle, Socket
Insulation Material :
Silicone
Operating Supply Voltage :
600 V
Assembly Length :
31.496 mm
Feedthrough Type :
No
RoHS :
Non-Compliant
Number of Positions :
18
Klockner-Moeller, Div of Eaton
Plating :
Nickel
Min Operating Temperature :
-65 °C
Number of Power Positions :
Receptacle, Socket Composite 18 Positions
ACT20MD18JN[V001] Overview
ACT20MD18JN[V001] Features
ACT20MD18JN[V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity
ACT20MD18JN[V001] Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER