ACT20MD15JA [V001]
Mfr.Part #
ACT20MD15JA [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 225°C
Resistance :
20 kOhms
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Oxide Film
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Series :
RNX
Features :
Flame Proof, High Voltage, Safety
Size / Dimension :
0.140 Dia x 0.790 L (3.56mm x 20.07mm)
Tape & Reel (TR)
ACT20MD15JA V001 Overview
ACT20MD15JA V001 Features
2 basic kinds of terminations
RNX series
ACT20MD15JA V001 Applications
There are a lot of TE Connectivity
ACT20MD15JA V001 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER