ACT20JJ61SN-6149 [V001]
Mfr.Part #
ACT20JJ61SN-6149 [V001]
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Reverse Gender :
No
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Type :
Receptacle
Hermetically Sealed :
No
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Alignment Keyed :
Clocking
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Number of Signal Positions :
61
Mating Retention :
Without
Circular Connector Shell Size :
J 25
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Polarization Code :
Normal
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Base Material :
Composite
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Factory Lead Time :
4 Weeks
Shell Type :
Number of Positions :
61
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (mm²) :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Sealable :
yes
Circuit Application :
Power and Signal
Contacts Preloaded :
61 Positions
ACT20JJ61SN-6149 [V001] Overview
ACT20JJ61SN-6149 [V001] Features
ACT20JJ61SN-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT20JJ61SN-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT