ACT20JJ43SA-6149 [V001]
Mfr.Part #
ACT20JJ43SA-6149 [V001]
Product Category :
Circular Connector Housings
Circuit Application :
Power and Signal
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Circular Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shielded :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
43
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Polarization Code :
Normal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Hermetically Sealed :
No
Sealable :
yes
Contacts Preloaded :
No
Reverse Gender :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Mating Retention :
Without
Circular Connector Shell Size :
J 25
Number of Power Positions :
Connector System :
Wire-to-Wire
Number of Positions :
43
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Base Material :
Composite
Contact Layout Arrangement :
Circular
Wire Size (AWG) :
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Wire Size (mm²) :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
43 Positions
ACT20JJ43SA-6149 [V001] Overview
ACT20JJ43SA-6149 [V001] Features
ACT20JJ43SA-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT20JJ43SA-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT