ACT20JJ29SB-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT20JJ29SB-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
29
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Connector System :
Wire-to-Wire
Wire Size (AWG) :
Alignment Keyed :
Clocking
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contact Layout Arrangement :
Circular
Sealable :
yes
Reverse Gender :
No
Shielded :
yes
Mating Retention :
Without
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Signal Positions :
29
Circular Connector Type :
Receptacle
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Number of Power Positions :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Base Material :
Composite
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Shell Size :
J 25
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
29 Positions
ACT20JJ29SB-6149 [V001] Overview
ACT20JJ29SB-6149 [V001] Features
ACT20JJ29SB-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT20JJ29SB-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT