ACT20JG16JN-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT20JG16JN-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECETACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Shell Size :
G 21
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (AWG) :
Shell Base Material :
Composite
Number of Positions :
16
Number of Power Positions :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contact Layout Arrangement :
Circular
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Retention :
Without
Circular Connector Type :
Receptacle
Circuit Application :
Power and Signal
Hermetically Sealed :
No
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Sealable :
yes
Shielded :
yes
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (mm²) :
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Signal Positions :
16
Contacts Preloaded :
Connector System :
Wire-to-Wire
Datasheets
ACT20JG16JN-6149
16 Positions
ACT20JG16JN-6149 Overview
ACT20JG16JN-6149 Features
ACT20JG16JN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT20JG16JN-6149 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT