ACT20JD18SC-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT20JD18SC-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Shell Size :
D 15
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Sealable :
yes
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Wire Size (mm²) :
Mating Retention :
Without
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circuit Application :
Power and Signal
Alignment Keyed :
Clocking
Contacts Preloaded :
No
Hermetically Sealed :
No
Number of Power Positions :
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
Reverse Gender :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Base Material :
Composite
Contact Layout Arrangement :
Circular
Polarization Code :
Normal
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Signal Positions :
18
Number of Positions :
18
Shielded :
yes
Shell Type :
Square Flange Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (AWG) :
18 Positions
ACT20JD18SC-6149 [V001] Overview
ACT20JD18SC-6149 [V001] Features
ACT20JD18SC-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT20JD18SC-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT