ACT 96 MA 98 PN 3025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT 96 MA 98 PN 3025
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
ACT 96 MA 98 PN 3025
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Composite
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
200°C
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
3
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
9-98
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Military
ELV :
Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
3
Feature :
Shielded
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Published :
Introducing Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors ACT 96 MA 98 PN 3025 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-65°C~200°C, ACT 96 MA 98 PN 3025 pinout, ACT 96 MA 98 PN 3025 datasheet PDF, ACT 96 MA 98 PN 3025 amp .Beyond Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors ACT 96 MA 98 PN 3025 ,we also offer SD-80, PD-40, 1658998-1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
ACT96MA98PN-3025 Overview
ACT96MA98PN-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MA98PN-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MA98PN-3025 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER