ACS770LCB-100U-PFF-T
Mfr.Part #
ACS770LCB-100U-PFF-T
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Description
SENSOR CURRENT HALL 100A DC
Current Sensors
Height :
7mm
Response Time :
4.6µs
Series :
ACS770
Min Input Voltage :
4.5V
Bandwidth :
120 kHz
Sensitivity (mV/A) :
40 mV/A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Supply Current :
15mA
Voltage - Supply :
5V
Width :
13mm
Frequency :
DC~120kHz
Polarization :
Unidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Output :
Ratiometric, Voltage
Resistance :
4700Ohm
Number of Pins :
5
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Type :
Solder
Power Supplies :
5V
Max Input Voltage :
5.5V
Sensors/Transducers Type :
MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
Length :
14mm
Linearity :
±1%
Quiescent Current :
10mA
Published :
Accuracy :
±0.6%
For Measuring :
DC
Number of Terminations :
5
Current - Sensing :
100A
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PFF
Packaging :
Tube
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Introducing Current Sensors Allegro MicroSystems ACS770LCB-100U-PFF-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:120 kHz, Mounting Type:Through Hole, Output:Ratiometric, Voltage, Number of Pins:5, Operating Temperature:-40°C~150°C, Number of Channels:1, Number of Terminations:5, Package / Case:5-CB Formed Leads, PFF, ACS770LCB-100U-PFF-T pinout, ACS770LCB-100U-PFF-T datasheet PDF, ACS770LCB-100U-PFF-T amp .Beyond Current Sensors Allegro MicroSystems ACS770LCB-100U-PFF-T ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Allegro MicroSystems ACS770LCB-100U-PFF-T
ACS770 Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Unidirectional -40°C~150°C 5V DC~120kHz 100A Accuracy-±0.6% Linearity-±1%
ACS770LCB-100U-PFF-T Overview
Current sensors are housed in 5-CB Formed Leads, PFF packages to ensure their safety. It is designed to protect the current sensors from damage by packaging them in the Tube. In order for current sensors to be effective, their current supply should not exceed 15mA. In the current sensors, the terminations are 5. The current sensor has 5 pins.
ACS770LCB-100U-PFF-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 100A