ACS724LMATR-50AB-T
Mfr.Part #
ACS724LMATR-50AB-T
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
SENSOR CURRENT HALL 50A 16SOIC
Sensors/Transducers Type :
MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
Frequency :
DC~120kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Linearity :
±1.5%
Mounting Type :
Surface Mount
Body Height :
2.65mm
Current - Supply (Max) :
14mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Bidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q100
Number of Terminations :
16
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Output :
Ratiometric, Voltage
Current - Sensing :
50A
For Measuring :
AC/DC
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Response Time :
4μs
Termination Type :
Solder
Body Breadth :
7.5 mm
Sensor Type :
Hall Effect, Differential
Introducing Current Sensors Allegro MicroSystems ACS724LMATR-50AB-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Output:Ratiometric, Voltage, Operating Temperature:-20°C~85°C, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), ACS724LMATR-50AB-T pinout, ACS724LMATR-50AB-T datasheet PDF, ACS724LMATR-50AB-T amp .Beyond Current Sensors Allegro MicroSystems ACS724LMATR-50AB-T ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Allegro MicroSystems ACS724LMATR-50AB-T
Automotive, AEC-Q100 Series Hall Effect, Differential Sensor 1-Channel Bidirectional -20°C~85°C 3V~3.6V DC~120kHz 50A Linearity-±1.5%
ACS724LMATR-50AB-T Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Tape & Reel (TR). These current sensors should supply no more than 14mA current. There is a termination of 16 on the current sensors.
ACS724LMATR-50AB-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 3V~3.6V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 50A
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package