ACS724LMATR-30AU-T
Mfr.Part #
ACS724LMATR-30AU-T
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
SENSOR CURRENT HALL 30A 16SOIC
Current Sensors
Current - Supply (Max) :
14mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
16
Sensor Type :
Hall Effect, Differential
Factory Lead Time :
18 Weeks
Output :
Ratiometric, Voltage
Current - Sensing :
50A
Linearity :
±1.5%
Body Breadth :
7.5 mm
For Measuring :
AC/DC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Response Time :
4μs
Frequency :
DC~120kHz
Body Height :
2.65mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q100
Termination Type :
Solder
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Polarization :
Bidirectional
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Surface Mount :
yes
Sensors/Transducers Type :
MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
Introducing Current Sensors Allegro MicroSystems ACS724LMATR-30AU-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Output:Ratiometric, Voltage, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-20°C~85°C, ACS724LMATR-30AU-T pinout, ACS724LMATR-30AU-T datasheet PDF, ACS724LMATR-30AU-T amp .Beyond Current Sensors Allegro MicroSystems ACS724LMATR-30AU-T ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Allegro MicroSystems ACS724LMATR-30AU-T
Automotive, AEC-Q100 Series Hall Effect, Differential Sensor 1-Channel Bidirectional -20°C~85°C 3V~3.6V DC~120kHz 50A Linearity-±1.5%
ACS724LMATR-30AU-T Overview
The current sensors are put into 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages for safety protection. These current sensors are packaged in the Tape & Reel (TR) to protect the devices from damage. The maximum current supplied by these current sensors should be 14mA. The current sensors have 16 terminations.
ACS724LMATR-30AU-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 3V~3.6V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 50A
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package