ACS723KMATR-40AB-T
Mfr.Part #
ACS723KMATR-40AB-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Max Supply Current :
14mA
For Measuring :
AC/DC
Number of Functions :
1
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Frequency :
DC~80kHz
Current - Sensing :
40A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
2.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Sensitivity (mV/A) :
50 mV/A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Polarization :
Bidirectional
Number of Terminations :
16
Response Time :
5μs
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Linearity :
±1%
Width :
7.5mm
Accuracy :
±2%
Sensitivity :
50mV/A
Number of Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Introducing Current Sensors Allegro MicroSystems ACS723KMATR-40AB-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Output:Ratiometric, Voltage, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, ACS723KMATR-40AB-T pinout, ACS723KMATR-40AB-T datasheet PDF, ACS723KMATR-40AB-T amp .Beyond Current Sensors Allegro MicroSystems ACS723KMATR-40AB-T ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Allegro MicroSystems ACS723KMATR-40AB-T
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~125°C 4.5V~5.5V DC~80kHz 40A Accuracy-±2% Linearity-±1%
ACS723KMATR-40AB-T Overview
The current sensors are put into 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages for safety protection. These current sensors are packaged in the Tape & Reel (TR) to protect the devices from damage. The current supplied by current sensors should not be higher than 14mA. The current sensors have 16 terminations. There are 16 pins in this current sensor. These current sensors can supply a voltage of 5V while working. The minimum voltage supplied by current sensors should be set to 4.5V. But the voltage supplied by current sensors should not exceed 5.5V.
ACS723KMATR-40AB-T Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~125°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~80kHz
Sensing Current: 40A
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package