ACS713ELCTR-20A-T
Mfr.Part #
ACS713ELCTR-20A-T
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
SENSOR CURRENT HALL 20A DC
Current Sensors
JESD-609 Code :
e3
Sensors/Transducers Type :
CURRENT SENSOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Supply Current :
13mA
Response Time :
5μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Polarization :
Unidirectional
Body Breadth :
3.9 mm
Voltage - Supply :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
8
Frequency :
DC~80kHz
Termination :
SMD/SMT
Output :
Ratiometric, Voltage
Published :
Bandwidth :
80 kHz
Body Length or Diameter :
4.9mm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Linearity :
±1.5%
Pin Count :
Current - Sensing :
20A
Lead Free :
Lead Free
For Measuring :
DC
Output Current :
10mA
Sensitivity (mV/A) :
185 mV/A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ACS713ELCTR-20A-T
Introducing Current Sensors Allegro MicroSystems ACS713ELCTR-20A-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Output:Ratiometric, Voltage, Bandwidth:80 kHz, Number of Pins:8, Number of Channels:1, ACS713ELCTR-20A-T pinout, ACS713ELCTR-20A-T datasheet PDF, ACS713ELCTR-20A-T amp .Beyond Current Sensors Allegro MicroSystems ACS713ELCTR-20A-T ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Allegro MicroSystems ACS713ELCTR-20A-T
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Unidirectional -40°C~85°C 5V DC~80kHz 20A Linearity-±1.5%
ACS713ELCTR-20A-T Overview
To ensure safety, current sensors are encapsulated in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages. A protective Tape & Reel (TR) is placed over these current sensors in order to prevent damage to the devices. It is recommended that current sensors do not supply a current greater than 13mA. Current sensors have terminations of 8. This current sensor contains 8 pins. A 8 pin electronic part is used in this product. A current sensor should output a value of 10mA.
ACS713ELCTR-20A-T Features
Moisture Sensitivity Level: 2 (1 Year)
Operating Temperature: -40°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~80kHz
Sensing Current: 20A
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package