ACS711KEXLT-30AU-T
Mfr.Part #
ACS711KEXLT-30AU-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
12-PowerWFQFN
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSOR W/OVERCURRENT FAU
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Number of Channels :
1
Current - Supply (Max) :
5.5mA
Product Status :
Active
Response Time :
4.6µs
Isolation Voltage :
100 V
For Measuring :
AC/DC
Current - Sensing :
30A
Min Operating Temperature :
-40 °C
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Frequency :
DC ~ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Polarization :
Unidirectional
Voltage - Supply :
3V ~ 5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Series :
ACS711
Nominal Supply Voltage (DC) :
3.3 V
Output :
Ratiometric, Voltage
Resistance :
600 µΩ
Sensitivity :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
12-PowerWFQFN
Linearity :
±1%
Package :
Bulk
Accuracy :
Bandwidth :
100 kHz
Introducing Current Sensors Allegro MicroSystems ACS711KEXLT-30AU-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Output:Ratiometric, Voltage, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:12-PowerWFQFN, Bandwidth:100 kHz, ACS711KEXLT-30AU-T pinout, ACS711KEXLT-30AU-T datasheet PDF, ACS711KEXLT-30AU-T amp .Beyond Current Sensors Allegro MicroSystems ACS711KEXLT-30AU-T ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Allegro MicroSystems ACS711KEXLT-30AU-T
ACS711 Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Unidirectional -40°C ~ 125°C 3V ~ 5.5V DC ~ 100kHz 30A Accuracy-- Linearity-±1%
ACS711KEXLT-30AU-T Overview
Current sensors are housed in 12-PowerWFQFN packages to ensure their safety. In general, current sensors should provide no more than 5.5mA amps of current. This current sensor must operate at a temperature greater than -40 °C. Nevertheless, the current sensors should be set to 125 °C as the maximum operating temperature.
ACS711KEXLT-30AU-T Features
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 3V ~ 5.5V
Frequency: DC ~ 100kHz
Sensing Current: 30A