ACS06E24-28P-472
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACS06E24-28P-472
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG HSNG MALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
AC, MIL-5015 Derivative
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Insert Material :
Neoprene
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Black
Number of Positions :
24
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Solder Cup
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
ACS06E24-28P-472
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included AC, MIL-5015 Derivative
ACS06E24-28P-472 Overview
ACS06E24-28P-472 Features
AC, MIL-5015 Derivative series
ACS06E24-28P-472 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
ACS06E24-28P-472 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT