ACS06AD24-28P-003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACS06AD24-28P-003
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 24P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
AC, MIL-5015 Derivative
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Automotive, Industrial
Number of Positions :
24
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
ACS06AD24-28P-003
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
ACS06AD24-28P-003 Overview
ACS06AD24-28P-003 Features
AC, MIL-5015 Derivative series
ACS06AD24-28P-003 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
ACS06AD24-28P-003 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER