ACR05B103KGS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACR05B103KGS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Temperature
Pbfree Code :
No
Voltage :
500V
Capacitance :
10000pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
PCB, Through Hole
Factory Lead Time :
32 Weeks
Tolerance :
±10%
Depth :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5.08mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Custom Capabilities :
Other Tolerances Available Upon Request
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
508 µm
JESD-609 Code :
e4
Lead Style :
Straight
Height :
5.08mm
Published :
2008
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Package / Case :
Radial
Dissipation Factor :
0.15 %
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
2010
Series :
ACR Indust C0G HT200C
Datasheets
ACR05B103KGS
Introducing Ceramic Capacitors KEMET ACR05B103KGS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:500V, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, ACR05B103KGS pinout, ACR05B103KGS datasheet PDF, ACR05B103KGS amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET ACR05B103KGS ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ACR05B103KGS
ACR Indust C0G HT200C 10000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Radial