ACPL-J313-300E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACPL-J313-300E
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
8-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Isolators - Gate Drivers
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rise / Fall Time (Typ) :
100ns 100ns
Number of Pins :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
30V
High Level Output Current :
2A
Max Power Dissipation :
295mW
Pulse Width Distortion (Max) :
300ns
Forward Voltage :
1.6V
Packaging :
Tube
Voltage - Isolation :
3750Vrms
Propagation Delay :
500 ns
Approval Agency :
CSA, IEC/EN/DIN, UR
Fall Time (Typ) :
100 ns
Max Operating Temperature :
100°C
Number of Channels :
1
Low Level Output Current :
2A
Common Mode Transient Immunity (Min) :
40kV/μs
Published :
Turn On Delay Time :
500 ns
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (PWD) :
300 ns
Direction :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Rise Time :
100ns
Supplier Device Package :
8-DIP Gull Wing
Current - Output High, Low :
2A 2A
Current - Peak Output :
2.5A
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Package / Case :
8-SMD, Gull Wing
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.6V
Voltage - Output Supply :
15V~30V
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - DC Forward (If) (Max) :
25mA
Input Current :
16mA
Max Output Current :
2.5A