ACPL-268KL-200
Mfr.Part #
ACPL-268KL-200
Package / Case
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Description
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP
Product Category :
Optoisolators - Logic Output
Response Time :
1.4e-7 ns
Propagation Delay :
100 ns
Output Type :
Open Collector, Schottky Clamped
Rise / Fall Time (Typ) :
20ns 8ns
Number of Pins :
16
Output Current per Channel :
25mA
Factory Lead Time :
56 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
1500VDC
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Inputs - Side 1/Side 2 :
2/0
Input Type :
DC
Data Rate :
10MBd
Max Power Dissipation :
200mW
Packaging :
Tube
Direction :
Unidirectional
Current - DC Forward (If) (Max) :
20mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Turn On Delay Time :
140 ns
Rise Time :
90ns
Fall Time (Typ) :
40 ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.55V
Supply Voltage :
3.3V
Current Transfer Ratio :
100 %
Package / Case :
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Common Mode Transient Immunity (Min) :
1kV/μs
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Optoelectronic Device Type :
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Number of Elements :
2
Number of Channels :
2
Datasheets
ACPL-268KL-200
Introducing Optoisolators - Logic Output Broadcom ACPL-268KL-200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:16-CDIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Channels:2, ACPL-268KL-200 pinout, ACPL-268KL-200 datasheet PDF, ACPL-268KL-200 amp .Beyond Optoisolators - Logic Output Broadcom ACPL-268KL-200 ,we also offer HCPL-060L-500E, ACPL-071L-500E, HCPL-M601-500E, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.