ACPL-2670L-200
Mfr.Part #
ACPL-2670L-200
Package / Case
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Description
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP
Product Category :
Optoisolators - Logic Output
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.55V
Number of Channels :
2
Fall Time (Typ) :
40 ns
Voltage - Isolation :
1500VDC
Supply Voltage :
3.3V
Direction :
Unidirectional
Response Time :
1.4e-7 ns
Reverse Breakdown Voltage :
5V
Common Mode Transient Immunity (Min) :
1kV/μs
Reach Compliance Code :
not_compliant
Forward Current :
20mA
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Rise Time :
90ns
Output Current per Channel :
25mA
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Propagation Delay :
100 ns
Output Current :
25mA
Optoelectronic Device Type :
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Output Type :
Open Collector, Schottky Clamped
Package / Case :
16-CDIP (0.300, 7.62mm)
Current Transfer Ratio :
100 %
Turn On Delay Time :
140 ns
Rise / Fall Time (Typ) :
20ns 8ns
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inputs - Side 1/Side 2 :
2/0
Max Power Dissipation :
200mW
Power Dissipation :
200mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Data Rate :
10MBd
Number of Pins :
16
Number of Elements :
2
Datasheets
ACPL-2670L-200
Introducing Optoisolators - Logic Output Broadcom ACPL-2670L-200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:16-CDIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:16, ACPL-2670L-200 pinout, ACPL-2670L-200 datasheet PDF, ACPL-2670L-200 amp .Beyond Optoisolators - Logic Output Broadcom ACPL-2670L-200 ,we also offer HCPL-060L-500E, ACPL-071L-500E, HCPL-M601-500E, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.