ACPL-244-500E
Mfr.Part #
ACPL-244-500E
Package / Case
16-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Description
OPTOISOLATOR 3KV 4CH TRANS 16-SO
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Reverse Breakdown Voltage :
6V
Current Transfer Ratio (Min) :
20% @ 1mA
Fall Time (Typ) :
3 μs
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
UL APPROVED
Dark Current-Max :
100nA
Operating Temperature :
-55°C~110°C
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
170mW
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
3μs, 3μs
Reverse Voltage :
6V
Forward Current :
50mA
Max Power Dissipation :
170mW
Published :
Max Input Current :
50mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
2.42mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
80V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
4
Turn-Off Delay Time :
3 μs
Ambient Temperature Range High :
110°C
Output Current per Channel :
50mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
Input Current :
20mA
Max Collector Current :
50mA
Number of Pins :
16
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.2V
Rise Time :
2μs
Output Voltage :
80V
Max Output Voltage :
80V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
Transistor
Package / Case :
16-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Isolation :
3000Vrms
Input Type :
AC, DC
Rise / Fall Time (Typ) :
2μs 3μs
Number of Channels :
4
Turn On Delay Time :
Mounting Type :
Surface Mount
Current Transfer Ratio (Max) :
400% @ 1mA
Datasheets
ACPL-244-500E
Introducing Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-244-500E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~110°C, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.173, 4.40mm Width), Number of Channels:4, Mounting Type:Surface Mount, ACPL-244-500E pinout, ACPL-244-500E datasheet PDF, ACPL-244-500E amp .Beyond Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-244-500E ,we also offer LTV-814S-TA1, LTV-827S-TA1, LTV-814HS-TA1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.