ACPL-217-50DE
Mfr.Part #
ACPL-217-50DE
Package / Case
4-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Description
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Max Power Dissipation :
200mW
Reverse Breakdown Voltage :
6V
Max Input Current :
50mA
Number of Elements :
1
Published :
Number of Pins :
4
Current Transfer Ratio (Min) :
300% @ 5mA
Forward Current :
50mA
Package / Case :
4-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
200mW
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
CSA, UL
Output Current per Channel :
50mA
Additional Feature :
UL APPROVED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.2V
Contact Plating :
Tin
Max Output Voltage :
80V
JESD-609 Code :
e3
Vce Saturation (Max) :
400mV
Current Transfer Ratio (Max) :
600% @ 5mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
Collector Emitter Breakdown Voltage :
80V
Rise / Fall Time (Typ) :
2μs 3μs
Output Type :
Transistor
Number of Channels :
1
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
3μs, 3μs
ECCN Code :
EAR99
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
80V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Isolation :
3000Vrms
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Output Voltage :
80V
DC
Configuration :
Single
Max Collector Current :
50mA
Datasheets
ACPL-217-50DE
Introducing Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-217-50DE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Package / Case:4-SOIC (0.173, 4.40mm Width), Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~110°C, ACPL-217-50DE pinout, ACPL-217-50DE datasheet PDF, ACPL-217-50DE amp .Beyond Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-217-50DE ,we also offer LTV-814S-TA1, LTV-827S-TA1, LTV-814HS-TA1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.