ACML-0805-260-T
Mfr.Part #
ACML-0805-260-T
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FERRITE BEAD 26 OHM 0805 1LN
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Case Code (Metric) :
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Brand :
Impedance @ Frequency :
26Ohms @ 100MHz
Height :
1.0414mm
Product Type :
Ferrite Beads
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Current Rating (Max) :
1.5A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height (Max) :
0.041 1.05mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
5.499807mg
Product Status :
Active
Test Frequency :
100MHz
Current Rating :
1.5A
Number of Channels :
1
Case Code (Imperial) :
Filter Type :
Width :
1.2446mm
Number of Lines :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
Ferrite Chip Beads
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Product Category :
Ferrite Beads
RoHS :
Details
Length :
2.0066mm
Max DC Current :
1.5A
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Ferrites
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Tolerance :
25%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
DC Resistance (DCR) (Max) :
50mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ACML
Factory Lead Time :
12 Weeks
Impedance :
26Ohm
Datasheets
ACML-0805-260-T
Abracon ACML-0805-260-T
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN