ACML-0603H-310-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACML-0603H-310-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 31 OHM 0603 1LN
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Max DC Current :
1.5A
Rated Current :
1.5 A
ECCN Code :
EAR99
Abracon Corporation
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Max) :
1.5A
Series :
ACML-H
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height (Max) :
0.037 (0.95mm)
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
0.8mm
Ratings :
Tolerance :
25%
Impedance @ Frequency :
31Ohm @ 100MHz
Max Operating Temperature :
125 °C
Factory Lead Time :
11 Weeks
HTS Code :
Published :
Length :
1.6 mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
939.8μm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Filter Type :
FERRITE BEAD
Impedance :
31Ohm
Packing Method :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1.5A
Max Current Rating :
1.5 A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Test Frequency :
100MHz
DC Resistance (DCR) (Max) :
50mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Impedance :
31 OHM Ω
DC Resistance (DCR) :
50 mΩ
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Product Status :
Active
Case Code (Metric) :
Number of Lines :
1
Datasheets
ACML-0603H-310-T
Abracon ACML-0603H-310-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN