ACML-0603H-110-T
Mfr.Part #
ACML-0603H-110-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FERRITE BEAD 11 OHM 0603 1LN
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Height :
939.8μm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
25%
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
2A
Impedance @ Frequency :
11Ohm @ 100MHz
Current Rating (Max) :
2A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
DC Resistance (DCR) (Max) :
30mOhm
Width :
0.8mm
Rated Current :
2 A
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
30 mΩ
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Compliant
Output Impedance :
11 OHM Ω
Packing Method :
Tape and Reel
Test Frequency :
100MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Series :
ACML-H
Length :
1.6 mm
Max Current Rating :
2 A
Termination :
SMD/SMT
Number of Lines :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Abracon Corporation
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Filter Type :
FERRITE BEAD
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Functions :
1
Product Status :
Active
Impedance :
11Ohm
Height (Max) :
0.037 (0.95mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max DC Current :
2A
Ratings :
Datasheets
ACML-0603H-110-T
Abracon ACML-0603H-110-T
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN