ACDST-2004S-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACDST-2004S-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-60°C~150°C
Reverse Recovery Time :
50 ns
Output Current-Max :
0.225A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Average Rectified Current :
225mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Power Dissipation-Max :
0.35W
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Diode Type :
Standard
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 240V
Series :
Automotive, AEC-Q101
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 100mA
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
ACDST-2004S-HF
Comchip Technology ACDST-2004S-HF
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -60°C~150°C 225mA 300V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
ACDST-2004S-HF Overview
A maximum output voltage of 0.225A is supported by array.
ACDST-2004S-HF Features
a maximum output voltage of 0.225A