ACDBQC40-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACDBQC40-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Datasheet
Download
Description
AUTOMOTIVE DIODE SCHOTTKY 40V 20
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Brand :
Configuration :
Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product :
Schottky Diodes
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
0402C/SOD-923F
Reverse Recovery Time (trr) :
5 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Product Status :
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 nA @ 30 V
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 40 mA
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 125°C
Vf - Forward Voltage :
1 V
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Technology :
Si
RoHS :
In Transition
Diode Type :
Schottky
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Series :
Automotive, AEC-Q101
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
ACDBQC40-HF
Comchip Technology ACDBQC40-HF
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1 V @ 40 mA -55°C ~ 125°C 200 nA @ 30 V MouseReel 0402 (1006 Metric) Surface Mount