ACC05E-32-25SW(003)LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACC05E-32-25SW(003)LC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLG HSG FMALE 25POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Neoprene
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
AC, MIL-5015 Derivative
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
25
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
W
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
12
Factory Lead Time :
16 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 25 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included AC, MIL-5015 Derivative
ACC05E-32-25SW(003)LC Overview
ACC05E-32-25SW(003)LC Features
AC, MIL-5015 Derivative series
ACC05E-32-25SW(003)LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
ACC05E-32-25SW(003)LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT