ACC02E28-16P-003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACC02E28-16P-003
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT MALE 20P SILVER CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
20
Mounting Feature :
Flange
Cable Opening :
1.625 (41.28mm)
Applications :
Automotive, Industrial
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2005
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
28-16
Orientation :
N (Normal)
Series :
AC, MIL-5015 Derivative
Datasheets
ACC02E28-16P-003
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 20 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
ACC02E28-16P-003 Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the AC, MIL-5015 Derivative Series.A total of 16 pins are available on the device.As a result, the device runs at -55°C~125°C Operating Temperature.
ACC02E28-16P-003 Features
AC, MIL-5015 Derivative series
ACC02E28-16P-003 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
ACC02E28-16P-003 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER