AC2512JK-07470RL
Mfr.Part #
AC2512JK-07470RL
Description
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2512
Stock
79
In Stock :
79
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
470Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
6432
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Datasheets
AC2512JK-07470RL
YAGEO AC2512JK-07470RL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 470Ohm, ±5%, -55°C~155°C