AC2512FK-0736K5L
Mfr.Part #
AC2512FK-0736K5L
Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
36.5kOhm
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
1W
Datasheets
AC2512FK-0736K5L
YAGEO AC2512FK-0736K5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 36.5kOhm, ±1%, -55°C~155°C