AC2512FK-0733R2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC2512FK-0733R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 33.2 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
650μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Series :
AC
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Resistance :
33.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Power Rating :
1W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
AC2512FK-0733R2L
YAGEO AC2512FK-0733R2L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 33.2Ohm, ±1%, -55°C~155°C