AC2512FK-071K18L
Mfr.Part #
AC2512FK-071K18L
Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1W 2512
Resistance :
1.18kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
AC2512FK-071K18L
YAGEO AC2512FK-071K18L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.18kOhm, ±1%, -55°C~155°C