AC2512FK-0711KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC2512FK-0711KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11K OHM 1% 1W 2512
Stock
380
In Stock :
380
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
AC
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
650μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
11kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
200V
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Published :
2012
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
AC2512FK-0711KL
YAGEO AC2512FK-0711KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 11kOhm, ±1%, -55°C~155°C