AC2512FK-0710R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC2512FK-0710R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
10.7Ohm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
33 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
650μm
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C