AC2010JK-07240KL
Mfr.Part #
AC2010JK-07240KL
Description
RES SMD 240K OHM 5% 3/4W 2010
Stock
400
In Stock :
400
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Max Power Dissipation :
750mW
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
240kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Published :
2012
Tolerance :
±5%
Datasheets
AC2010JK-07240KL
YAGEO AC2010JK-07240KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 240kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C