AC2010JK-0720KL
Mfr.Part #
AC2010JK-0720KL
Description
RES SMD 20K OHM 5% 3/4W 2010
Stock
550
In Stock :
550
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Published :
2012
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Max Power Dissipation :
750mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Resistance :
20kohm
Datasheets
AC2010JK-0720KL
YAGEO AC2010JK-0720KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 20kOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C