AC2010FK-0723R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC2010FK-0723R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 23.7 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
750mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
23.7Ohm
Published :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Series :
AC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Datasheets
AC2010FK-0723R7L
YAGEO AC2010FK-0723R7L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 23.7Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C