AC1210FR-074R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC1210FR-074R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
650μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
4.7ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Series :
AC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
AC1210FR-074R7L
YAGEO AC1210FR-074R7L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C