AC1206KRX7R8BB334
Mfr.Part #
AC1206KRX7R8BB334
Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Height :
950μm
Capacitance :
0.33μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
AC1206KRX7R8BB334
YAGEO AC1206KRX7R8BB334
AC 0.33μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)