AC1206JRNPOBBN470
Mfr.Part #
AC1206JRNPOBBN470
Description
CAP CER 47PF 500V C0G/NPO 1206
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
AC
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
500V
Height :
950μm
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
47pF
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
AC1206JRNPOBBN470
YAGEO AC1206JRNPOBBN470
AC 47pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)