AC1206JR-0775KL
Mfr.Part #
AC1206JR-0775KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
650μm
Published :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
75kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
AC1206JR-0775KL
YAGEO AC1206JR-0775KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 75kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C