AC1206JR-074M3L
Mfr.Part #
AC1206JR-074M3L
Description
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Height :
650μm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
4.3mOhm
Voltage - Rated :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
AC1206JR-074M3L
YAGEO AC1206JR-074M3L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 4.3MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C