AC1206JR-07430RL
Mfr.Part #
AC1206JR-07430RL
Description
RES SMD 430 OHM 5% 1/4W 1206
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Resistance :
430Ohm
Published :
2012
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Weight :
16.187578mg
Case Code (Imperial) :
1206
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm