AC1206JR-073M6L
Mfr.Part #
AC1206JR-073M6L
Description
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
LASER TRIMMABLE
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
250mW
Series :
AC
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
3.6mOhm
Datasheets
AC1206JR-073M6L
YAGEO AC1206JR-073M6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 3.6MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C